تبلیغات
حدیث آرزومندی

حدیث آرزومندی
حدیث آرزومندی که در این نامه ثبت افتاد همانا بی غلط باشد که حافظ داد تلقینم

خدا را صدهزار مرتبه شکر که اگر ارز گران شد، در عوض این روزها عرض ارزان است. عرض شود که ما دو نوع  ارز داریم: ارز آزاد، ارز دولتی. اما در زمینۀ «عرض» با سه گونۀ آن مواجهیم:

1ــ عرض آزاد(نوعی عرض که همینطور راحت و بی واهمه از تبعات و عواقب مترتّب بر آن گفته و زده می شود.)

2ــ عرض شناور(نوعی عرض که ثابت و یکنواخت و یکدست نیست. گاهی هست، گاهی نیست. زمانی فراز دارد و زمانی فرود. متناسب با وضعیت آب و هوا تنظیم می شود و غالباً در حالت تغییر و تکذیب است.)

3ــ عرض معذرت(یک نوع عرض که بعد از تست زدن تمام عرض ها(یا همان عرایض)دیگر و نتیجه نگرفتن، قابل استفاده است؛ اما معمولاً خیلی به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد.)

البته ارز گران نبود، فقط سکه گران بود؛ منتهی رفتیم سکه را ارزان کنیم، لامصب ارز هم گران شد. خودش همین طور الکی و بیخود هم گران شد. هر چقدر هم بانک مرکزی بندۀ خدا دارد به صورت شبانه روزی و اورژانسی به همه جای بازار،ارز تزریق می کند؛ چندان افاقه نمی کند. گویی که دستهایی در کار است تا تو ارزی به کف آری و گرانش بخری!....خدا نبخشد کسانی را که ــ دانسته و ندانسته ــ آب به آسیاب دشمن ارزانی سکه جات و ارزیّات کشور می ریزند و به روی مبارک هم نمی آورند.

خلاصۀ داستان: قضیه این گرانی ارز و سکه بدین قرار بود و هست که گرگ گرانی اولش به بازار سکه زد، اما ما رفتیم با ریختن سکۀ بانک مرکزی در بین مردم، نرخ سکه را بکشیم پایین، اما چشمتان روز بد و بعد نبیند که چنان تقاضای کاذب در برخی از ملت ایجاد شد که ریختند دم بانک ها و شروع کردند به سکه خری. حالا نخر،کی بخر!....شما را به خدا ببینید، مسؤولان دلسوز و زحمتکش بانک مرکزی و سایر وابستگان غیرمرکزی، چی فکر می کردند، اما در عمل چی شد؟!...

در اثرگذاری معکوس:

                            از قضا سرکنگبین، صفرا فزود

                                                               روغـن بـادام، تلـخی می نمـود

باز آمدیم از سر دلسوزی و چاره اندیشی، 4 درصد مالیات بر ارزش افزوده هم به سکه های دولتی بانکی اضافه کردیم، نتیجه این شد که سکۀ بازار ارزان تر از سکۀ بانکی شد. شما را به خدا می بینید شانس ما را؟...نمی دانیم چرا هر کار می کنیم، یک جور دیگری از کار در می آید. در نتیجه مردم به سمت بازار ارز سرازیر شدند و در این زمینه هم تقاضای کاذب به وجود آمد که البته مسؤولان مربوطه قول دادند که مثل حباب سکه، به سرعت بترکد. فقط ملت کمی فاصله بگیرند که اگر ترکید، چیزی به داخل چشم و چارشان نرود.

از امثال سائره: رفتیم ابرو را درست کنیم، جای شما خالی، زدیم چشم را هم کور کردیم!(این مثل کذایی هیچ ربطی به موضوع مورد بحث ــ یا اصطلاحاً «مانحن فیه» ما ــ ندارد و ما همینطور الکی یک چیزی به ذهن مسأله دارمان رسید؛ الکی شفاف عرض کردیم. در حقیقت، با صدای بلند فکر کردیم. شما نشنیده بگیرید!)

حکایت مینی ماستمالیمی: در ازمنۀ قدیم، یک نفر که رفته بود دیشش را از بیخ دربیاورد بندازد دور؛ روی پشت بام گیر کرده بود. همه مانده بودند که چطور بیارندش پایین. مگر ملا در آن محل در دسترس بود. نظر کارشناسی اش را خواستند؛ گفت: طناب بیاورید!...طناب آوردند. طناب را پرت کرد روی بام و به آن بندۀ خدای گیر کرده در پشت بام گفت که طناب را دور کمرش ببندد. آن طرف هم بست. پس گفت: یک...دو...سه....و تا سه شد، طناب را به شدت کشید پایین. آن مرد به حول و قوۀ غیرالهی با مخ بر زمین فرود آمد و درجا به رحمت ایزدی پیوست. خلق الله همه در شگفت شدند که آخر این چه کاری بود و این چه فکر بکری بود و این چه راه حلی بود؟.....که ملا به عوض «عرض معذرت»، به صورت عرض شناور، متفکرانه گفت: راستش خودم نیز سخت در شگفتم. چرا که من با همین طناب تا به حال چندین نفر را از ته چاه به سلامت بالا آورده ام!...

نتیجه فلسفی: طناب، طناب است؛ اما بالا کشیدن با پایین کشیدن فرق دارد! 

رضا رفیع
طبقه بندی: طنز و تامل،
[ دوشنبه 29 اسفند 1390 ] [ 01:31 ق.ظ ] [ مرضیه الف ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

غمی که لحظه لبخند بر لبم گل کرد
تمام عمر نبود تو را تحمل کرد
تمام عمر نشست و برای آمدنت
به عاشقانه ترین لحظه ها توسل کرد
هنوز گمشده در کوچه های خوشبختی
کسی که وسعت عشق تو را تقبل کرد
تمام دلهره ها را به باد خواهد داد
کسی که لحظه عاشق شدن توکل کرد

/وقتی میان نفس و هوس جنگ میشود/

/قلبم به چشم هم زدنی سنگ میشود/

/آقا ببخش بس که سرم گرم زندگیست/

/کمتر دلم برای شما تنگ میشود/


می نویسم...
برای مردی که چهار گوشه قلبش شکسته است...

نویسندگان
پیوندهای روزانه
نظر سنجی
میشه لطف کنین نظرتون رو راجع به نوشته های من بگین؟؟؟ ممنون....

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب